logo Glasgow_2014

Weightlifting

Women's 75kg Group A

1 1 1
Official Start time:   - Venue: Clyde Auditorium
Detailed Results
Rank Competitor
1
Photo CAN
Total Weight:250 kg
GR
 
 
Type Attempt 1 Attempt 2 Attempt 3 Total
Snatch 101 kg O 105 kg O 110 kg O 110 kg
Clean & Jerk 133 kg O 137 kg O 140 kg O 140 kg
2
Photo SAM
Total Weight:243 kg
 
 
 
Type Attempt 1 Attempt 2 Attempt 3 Total
Snatch 104 kg O 109 kg O 112 kg X 109 kg
Clean & Jerk 134 kg O 138 kg X 141 kg X 134 kg
3
Photo FIJ
Total Weight:209 kg
 
 
 
Type Attempt 1 Attempt 2 Attempt 3 Total
Snatch 90 kg O 94 kg O 97 kg O 97 kg
Clean & Jerk 112 kg O 115 kg X 115 kg X 112 kg
4
Photo ENG
Total Weight:203 kg
 
 
 
Type Attempt 1 Attempt 2 Attempt 3 Total
Snatch 91 kg X 91 kg O 94 kg X 91 kg
Clean & Jerk 112 kg X 112 kg X 112 kg O 112 kg
5
Photo AUS
Total Weight:197 kg
 
 
 
Type Attempt 1 Attempt 2 Attempt 3 Total
Snatch 84 kg O 88 kg O 92 kg O 92 kg
Clean & Jerk 105 kg X 105 kg X 105 kg O 105 kg
6
Photo GHA
Total Weight:192 kg
 
 
 
Type Attempt 1 Attempt 2 Attempt 3 Total
Snatch 82 kg O 85 kg O 88 kg O 88 kg
Clean & Jerk 97 kg O 101 kg O 104 kg O 104 kg
7
Photo NZL
Total Weight:175 kg
 
 
 
Type Attempt 1 Attempt 2 Attempt 3 Total
Snatch 75 kg X 75 kg X 75 kg O 75 kg
Clean & Jerk 100 kg O 105 kg X 106 kg X 100 kg
8
Photo KIR
Total Weight:151 kg
 
 
 
Type Attempt 1 Attempt 2 Attempt 3 Total
Snatch 65 kg X 65 kg O 71 kg O 71 kg
Clean & Jerk 75 kg O 80 kg O 90 kg X 80 kg
9
Photo NIU
Total Weight:120 kg
 
 
 
Type Attempt 1 Attempt 2 Attempt 3 Total
Snatch 45 kg O 50 kg O 56 kg X 50 kg
Clean & Jerk 65 kg O 70 kg O 76 kg X 70 kg
WR:World Record GR:Commonwealth Games Record DNS:Did not start DSQ:Disqualified DNF:Did not finish O:Good Lift X:No Lift
Officials
  • Function Name
    Technical Delegate A. ADAMFI
    Jury Member M. AHMAD
    Jury Member M. HANCOCK
    Jury Member P.S.H. PANG
    Jury Member P. SANCHEZ
    Jury Member H. SAYLER
    Jury Member S. TREADWELL
    Referee M. MANDOU
    Referee 1 J. ARINDO
    Referee 1 C. CHRISTOU
  • Function Name
    Referee 2 G. du PLOOY
    Chief Marshal J. CARUANA
    Timekeeper J. McCONVILLE
    Technical Controller L. IQUAIBOM
    Technical Controller D. MACNEILL
    Technical Controller D. TREBILLCOCK
    Competition Secretary G. LAWS
    Competition Secretary S. YADAV
    Doctor M. IRANI
    Doctor T. SINGH